یک نوشته

محتوای مناسب کاربران تلفن همراه چه ویژگی های دارد؟

سایتی که تنها برای کاربران تلفن های همراه طراحی شده باشد می­‌شناسید. آیا در این مورد سایت “گوگل وب مستر” آماده ارائه خدمات است؟ خیر، با وجود تمام هیجانات پیرامون به‌روز رسانی گوگل در مورد موضوعات جستجو شده از طرف کاربران گوشی‌های همراه، بازاریابان کسب و کارهای مختلف نسبت به وضعیت بحرانی کپی رایت در آینده صحبت می‌کنند.

محتوای مناسب برای خوانندگان تلفن­‌ همراه چه ویژگی­‌های دارد؟

محتوای مناسب برای خوانندگان تلفن­‌ همراه چه ویژگی­‌های دارد؟

بازاریابان محتوایی در ایجاد محتوایی مناسب برای کاربران تلفن­‌های همراه و بایدهای که ملزم به رعایت هستید چه پیشنهاداتی ارائه کرده‌اند؟

محتوای مناسب کاربران تلفن همراه چه ویژگی های دارد؟

همه آن چیزی را که در مورد محتوای آنلاین می‌دانید فراموش کنید

زمان تغییرنمونه‌های قدیمی فرا رسیده است؛ خواندن مطالب به­‌وسیله تلفن‌­های همراه کاملا متفاوت از نشستن پشت میز و مطالعه آن از طریق کامپیوتر یا لپ‌­تاپ است. شما مجبورید مغزتان را در این مورد همسو تغییرات جدید کنید؛ با استلالی جدید در مورد نحوه نوشتن محتوای بهتر و بهینه­‌سازی کپی رایت برای کاربران تلفن‌­های همراه صحبت می­‌کنیم.

مثلث طلایی

گوشه سمت چپ هر وب­‌سایتی همان مکانی است که دید چشم خوانندگان به طور غیر ارادی در ابتدا بر روی آن متمرکز می‌سود؛ یا موتورهای جستجو در آن قسمت نتایج خود را نشان می‌دهند؛ یک قاعده کلی در مورد حرکات چشم وجود دارد که باعث حرکت و متمرکز شدن دید برروی این قسمت که به مثلث طلایی شهرت دارد می‌شود.

مثلث طلایی دید مخاطبان

مثلث طلایی دید مخاطبان

الگویی F شکل

جکوب نیکلسن مطالعات بیشتری در مورد مثلث طلایی انجام داده و به نتیجه الگوی F شکل رسیده است که اکثرخوانندگان وب‌­سایت‌­ها از آن پیروی کرده و در مورد محتوای تلفن­‌های همراه نیز اهمیت ویژه­‌ای پیدا می­‌کند.

در الگوی F خوانندگان ابتدا به گوشه سمت چپ و سپس از چپ به راست و سپس پایین صفحه نمایش را دنبال می­‌کنند.

در مطالعاتی که انجام شده برای مخاطبان گوشی‌های همراه که صفحه نمایش بزرگی ندارند تا فضای زیادی برای جستجو و چرخش چشم آنها وجود داشته باشد با بیشترین تمرکز برروی مرکز صفحه تلفن همراه است.

در این مطالعات اگر نقطه­‌ای را در مرکز صفحه تلفن همراه در نظر بگیرید؛ 68 درصد کاربران به مرکز و فضای بالاتر از آن، و  86 درصد به دوسوم فضای اطراف نقطه توجه کرده و هر چیزی پایین تر از آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

توجه بیشتر به تصاویر

مطالعات نشان داده کاربران تلفن­‌های همراه بیشتر از متن­‌ها به تصاویر توجه می­‌کنند.

در این تصاویر مشخص شده که نقطه دید چشم انسان‌ها بیشتر به سمت تصاویر نسبت به متن یا پرسش‌نامه یا هر مکان دیگری کشیده شده است.

مردم تصاویر را بیشتر از نوشته‌ها می‌بینند (KG  مخفف دانش گرافیکی است)

مردم به تصاویر را بیشتر اتوجه می‌کنند(KG  مخفف دانش گرافیکی است)

برای کاربرد راحت‌­تر چه چیزهای آماده انتشار دارید؟ فکر استفاده راحت و آسان از تصاویر زیاد اشتباه است؛ از تصاویر کمتری استفاده کنید مگر آن‌که آن‌ها در فضای با ارزشی در نظر گرفته شده باشند در غیر این صورت بهتر است برای وب­‌سایت‌­های تلفن همراه در نظر گرفته نشوند.

حذف کلمات و عبارات غیرضروری

بلز پاسکال دانشمند معروف فرانسوی می­‌گویید:

اگر چیزی را طولانی درست کرده‌­ام به ­این خاطر بوده است که زمان کافی برای کوتاه کردن آن نداشته­‌ام.

نکته­‌ای که در این صحبت به آن اشاره شده است؛ درباره بیشتر کارکردن و مختصر نوشتن است. برای یک خواننده تلفن همراه مختصر نوشتن امری ضروری است زیرا این موضوع که مخاطبان گوشی­‌های همراه تنها به اندازه صفحه نمایش آن به مطالب شما توجه دارند اهمیت بیشتری پیدا می‌­کند و هدف شما این است که کاربران در همان سایز کوچک نیز متوجه محتوای شما باشند.

من توصیه نمی­‌کنم که محتوایی کوتاه اما ناقص ارائه دهید. محتواهای طولانی هنوز هم مفید هستند اما در واقع به جای کوتاه نوشتن مطالب خود را قوی بنویسید؛ مطالب شما به اندازه کافی بلند و به اندازه کافی باید مختصر باشند و با حجم مناسب و حذف موارد  غیر ضروری موضوع برای مخاطب قابل فهم باشد.

عنوان‌­های کوتاه و قوی

تیتر نوشته شما نباید تمام صفحه نمایش را پر کند بلکه باید کوتاه و مفید باشد. با سرفصل‌­های طولانی­‌تر مخاطبان بیشتری را از دست می­‌دهند.سرفصل­‌های کوتاه در نیم نگاهی به‌راحتی خوانده می‌­شوند.

تیترهای خود را کوتاه و قوی انتخاب کنید

تیترهای خود را کوتاه و قوی انتخاب کنید

در واقع این مورد بیشتر به طراحی سایت بستگی دارد. در واقع طراح وب­‌سایت باید به این نکته توجه داشته باشد که نیازی نیست که تیترها فضایی زیادی را  در صفحه نمایش پر کنند؛ همزمان شما نیز می­‌توانید با خلاصه نوشتن عنوان محتوای خود نمایش آن را کوتاه­‌تر کنید.

 چند سطر اول 

در صفحه نمایش کامپیوتر یا لب‌تاپ، شما بدون هیچ جستجویی چهار یا پنج پاراگراف اول را در فضای بزرگ رو­­به­‌رو خود می­‌بینید. اما این فضا برای تلفن‌­های همراه متراکم‌­تر شده و دسترسی به مطالب کمتر است؛ بنابراین چند سطر اول مطالب شما بیشتر مورد توجه قرار می‌­گیرند.

برای مثال در مقاله­‌­های خود بعد از عنوان، چند سطر کلی در مورد کلیت موضوع توضیح داده و بعد به دنبال توضیح مفصل‌تر باشید، توجه داشته باشید که اولین جمله برای خواننده باید به اندازه کافی جذاب و جلب توجه کند. هر چیزی که می‌­نویسید نباید خسته کنند باشد زیرا کاربران تلفن‌های همراه را بعد از خواندن چند سطر مشتاق به خواندن ادامه مطلب شما می‌­سازد پس جملات اول باید به خوبی نوشته شده باشند.

 پاراگراف­‌بندی کوتاه

با نوشتن پاراگراف­‌های بلند خوانندگان خود را از دست می­‌دهید. شناختی که خوانندگان از یک پاراگراف دارند بیان موضوعی کامل به اندازه همان پاراگراف است و اگر توضیح در مورد موضوعی بیش از حد طولانی باشد از حوصله خواندن خوانندگان خارج خواهد شد.

پاراگراف‌بندی باعث حرکت چشم در ریتمی ثابت نسبت به مطالب سایت است. مجموعه­‌ای از پاراگراف­‌های کوتاه مانند ریتم موسیقی، خواننده را در هر بند تا انتها مطلب به دنبال خود می‌­کشد.

پاراگراف‌­های بلند بر روی صفحه نمایش تلفن­‌های که فضای کمتری دارند نیازمند تمرکز زیادی است بنابراین برای خوانندگان تلفن همراه باید متن شما شامل پاراگراف‌­های کوتاه باشد.

پاراگراف­‌های طولانی متن را از مسیر اصلی خود خارج می‌­کند و این موضوع هیچ جایی دیگری غیر از صفحه گوشی‌­های همراه تا این اندازه اهمیت پیدا نمی­‌کند. 5 جمله اول پاراگراف نشان دهنده همه متن نیست اما به­‌راحتی می­‌تواند باعث اشتیاق خواننده برای دنبال کردن مطلب و تبدیل متنی طولانی در تلفن­‌های همراه باشد.

در اینجا مثال خوبی از متن نویسنده­‌ای نشان داده شده است که چطور با پاراگراف‌بندی کوتاه متنی را به­‌راحتی برای کاربران تلفن همراه قرار داده است؛ این راه‌حلی عالی برای خوانندگان گوشی‌­های تلفن همراه است.

پاراگراف‌ها را کوتاه بنویسید

پاراگراف‌ها را کوتاه بنویسید

نتیجه گیری

راز مطالب جذاب برای کاربران تلفن‌­ همراه چیست؟

کمتر ننویسید، بهتر بنویسید.

کاربران تلفن‌­ همراه هنوز هم بیشتر مقالات را به وسیله گوشی­‌های خود دنبال می­‌کنند؛ اکنون زمان آن رسیده نه تنها بر اساس نمای ظاهری وب­‌سایت و محتوای آن بلکه با ترفندهای که پاسخگو نیازهای مخاطبان آن باشند روند نوشتاری خود را تغییر دهید.

منبع: CMI

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 1 =